Sociální sítě

Vytvoření profilu na sociální síti (Facebook, Twitter, Myspace apod.) vás nic nestojí, ale to samo o sobě neznamená, že se vám vyplatí profil vytvářet.

Zvažte:

 • jakou sociální síť (pokud vůbec) vaše cílová skupina používá(například Twitter v ČR používá relativně úzká skupina, avšak může vám přinést cennou zpětnou vazbu)
 • zda máte lidi nebo čas na komunikaci pomocí sociální sítě (zvláště, pokud si budou zákazníci na váš produkt stěžovat, resp. využívat tento kanál jako zákaznickou podporu – můžete hodně získat, ale i ztratit)
 • čím se vaše komunikace na dané sociální síti bude odlišovat (máte tam část cílové skupiny, která používá jiný jazyk, slyší na jiné nabídky, ...?)

Pár odkazů k používání sociálních sítí v ČR:

Katalogy

Přidejte svůj web do katalogů zvláště, pokud pro vaše podnikání existuje oborový katalog (například: Nejřemeslníci.cz, Známýlékař.cz či mnohé katalogy restaurací či ubytování apod.). Upravte svůj profil, doplňte reference a sledujte svou pověst v daném katalogu.

Využijte minimálně základního bezplatného zápisu na Firmy.cz a rozhodně si nezapomeňte vytvořit zápis v Adresáři Google (resp. Místa Google). Především zápis do Míst Googlu, má vliv na zobrazení vaší firmy se správným popisem a doplňujícími informacemi na Mapách Google i v klasickém vyhledávání.

Zpětné odkazy

Odkazy z cizích webů s relevantním obsahem (tzv. zpětné odkazy) jsou v očích vyhledávačů určitou známkou kvalitního, zajímavého a tedy pro návštěvníka přínosného obsahu. Pokud na váš web budou směřovat třeba stovky odkazů z nerelevantních webů, tyto odkazy nebudou žádným přínosem (naopak vám mohou v očích vyhledávačů uškodit - například odkazy z tzv. odkazových farem).

Je mnoho způsobů jak vytvářet obsah webu tak, aby bylo pro ostatní zajímavé na něj odkazovat – například doplňkový firemní blog s články z oboru, podcasty, krátké videonávody, krátké e-booky atp.). Tvorba a propagace zajímavého obsahu, který přiláká návštěvníky se obvykle označuje jako inbound marketing.

Placené odkazy

Nejběžnější formou reklamy pro menší firmy jsou dnes tzv pay-per-click (PPC) reklamy. Inzerent zde nastaví maximální cenu za proklik jeho inzerátem, kterou je ochoten zaplatit.

Vaše reklama se může zobrazovat:

 • ve výsledcích vyhledávání (jako tzv. sponzorované odkazy)
 • na cizích stránkách, které mají obsah relevantní k vašemu inzerátu (tj. v takzvané obsahové síti)

V ČR mezi nejpoužívanější PPC reklamní systémy patří:

Pokud znáte konkrétní tématicky příbuzný web, můžete se dohodnout na individuálních podmínkách s provozovatelem webu a platit například měsíční paušál za zobrazení vašeho reklamního banneru, textového odkazu či jiné formy reklamy (například promo článek).

E-mail marketing

E-mail marketing (též direct e-mail marketing) je především prostředkem pro udržení kontaktu s vašimi zákazníky, návštěvníky.

Popřemýšlejte, jak by měl vypadat e-mail, který by uživateli něco přinesl:

 • využijte informací, které o návštěvníkovi víte (lokalita, věk, pohlaví, oblíbená značka, naposledy zobrazené produkty) a přizpůsobte tomu vás e-mail
 • nabídněte víc než seznam produktů / služeb (například: prodáváte-l doplňky stravy, napište článek 7 zásad tipů pro zdraví, které vás nestojí ani korunu)
 • vytvářejte limitované akce, slevy, ... – vytvořte pocit exkluzivity

Počet lidí, kteří pro čtení e-mailů používají mobilní telefon roste, přizpůsobte vzhled e-mailu pro pohodlné zobrazení na chytrých telefonech. Ideálně nasměrujte návštěvníky z mobilu na mobilní verzi webu nebo web, který je schopen se vzhledově přizpůsobit cílovému zařízení pomocí tzv. responsive designu.

Pro tvorbu vašich e-mailů i správu a rozeslání celé vaší e-mailové kampaně můžete využít například tyto on-line služby:

Affiliate marketing

Affiliate marketing, lze zjednodušeně překládat jako provizní systémy.

Typický scénář je tento:

 • e-shop nabízí provizní program
 • tvůrce webu, který si chce přivydělat (například blogger) si umístí na svůj web reklamu e-shopu
 • v okamžiku, kdy z webu bloggera někdo proklikne na e-shop a následně nakoupí, blogger získává provizi X procent z objemu nákupu na e-shopu

Tento způsob propagace se logicky hodí především pro firmy, které na internetu přímo prodávají. Výhodou z pohledu inzerenta je fakt, že propagaci deleguje na další osoby (bloggery, tvůrce jiných webů atp.) a platí provizi pouze z uskutečněných obchodů. Pro více informací doporučuji navštívit například Affilblog.cz.